Każda mama chciałaby, żeby jej dziecko było grzeczne i posłuszne. Niestety, prawda jest zupełnie inna. Każde zdrowo rozwijające się dziecko jest nie dość, że bardzo ciekawe świata, to jeszcze w każdy możliwy sposób pragnie poznać wszystko to, co znajdzie się w zasięgu jego ciekawskiej rączki. Jeżeli jednak masz wrażenie, że ciekawość i ruchliwość Twojego skarba jest znacznie ponad to, co obserwujesz u dzieci koleżanek – zgłoś się do specjalisty, którym może być psycholog rozwojowy zdecydowania posiadający szeroką wiedzę dotyczącą zaburzeń rozwojowych dzieci. Być może dziecko cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej, potocznie zwanym ADHD.


Choroba ma bardzo poważnie brzmiącą nazwę, nie musisz się jednak jej obawiać. Koniecznie po prostu dowiedz się wszystkiego, co możliwe u swojego lekarza. Walka z chorobą będzie tym skuteczniejsza, im więcej się o niej dowiesz. W końcu poznać wroga to podstawa! Im szybciej się za to zabierzesz, tym łatwiej będzie Ci pomóc swojemu dziecku.


Co ważne, musisz zrozumieć istotę problemu. W przypadku dzieci, ADHD to nie jest choroba polegająca na deficycie uwagi. Dziecko po prostu interesuje się zbyt dużą ilością rzeczy naraz, w związku z czym ma problem z doprowadzeniem raz poleconego mu zadania do końca. Zewsząd do twojego malca dobiegają różne bodźce, które nie pozwalają mu się skupić i wykonać tego nad czym aktualnie się skupia. Zdrowe dziecko będzie w stanie pominąć czynniki poboczne oraz wszystkie te elementy, które mogą przeszkodzić mu w osiągnięciu założonego celu.


Ważne jest także zauważenie, że dla zdrowego dziecka bardzo ważne jest osiągniecie sukcesu nawet w przypadku rysowania czy układania klocków. Słowa pochwały i uznania w stosunku do jego wykonanej pracy są bardzo ważne – dziecko czuje się docenione i buduje system własnej wartości. W przypadku dziecka ze zdiagnozowanym ADHD, bodźce ze świata są znacznie ważniejsze niż wykonanie zadania.