ADHD zwyczajowo łączone jest z chorobą, która dotyka przede wszystkim dzieci. Każda mama, która martw i się tym, że jej dziecko jest istnym łobuzem i szatanem obleczonym w skórę aniołka, podejrzewa u swojego malucha zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Czy jednak choroba może przejawiać się także i u osób dorosłych? Oczywiście, że tak!

 

Nadpobudliwość u dorosłych objawia się zupełnie innymi elementami, niż w przypadku problemu u dzieci. Osoba dorosła, która ma takie problemy jak: częste zmiany pracy, impulsywność, niska samoocena, częste zmiany nastroju, problemy w życiu z partnerem i utrzymaniem związku, częste spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów oraz czasami nadużywanie alkoholu. Jeżeli i u Ciebie występuje kilka z powyższych elementów, oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka związanej z nadpobudliwością psychoruchową u dorosłych.

 

Szczególnie zwróć uwagę na swoją impulsywność. Jeżeli masz rzeczywiście problemy związane z kontrolowaniem swoich reakcji oraz emocji, zastanów się nad ich przyczyną. Jeżeli bowiem nie znajdujesz żadnej chociaż częściowo tłumaczącej wszystkie zachowania przyczyny- być może należysz do grupy osób chorujących na AADD (inaczej zwane też AADHD). Ponadto, jeżeli martwisz się swoim nadmiernym zainteresowaniem małymi przedmiotami, które są w zasięgu twojej ręki – to dodatkowy symptom choroby. Ostatnim z trzech podstawowych elementów jest także trudność w skupieniu i zatrzymaniu uwagi na jednym elemencie, który na uwagę zasługuje. Od tego bowiem zaczynają się problemy z pracą.

 

Jeżeli zauważasz u siebie te i inne, podobne czynniki, zgłoś się do specjalisty, może być nim psycholog, który pomoże Ci w opisie i zdiagnozowaniu Twoich objawów. W końcu one i Tobie przeszkadzają! Po zleceniu kilku badań oraz analiz ich wyników, możliwe będzie ustalenie przyczyny związanej z tymi stanami, które wprawiły Cię w ogólny niepokój i nie pozwalają Ci żyć normalnie.